Výhody infrasauny oproti klasické finské sauně

Pro své schopnosti výrazně přispívat ke zlepšení zdraví, zvýšení duševní pohody a posílení tělesné kondice představují infrasauny výraznou konkurenci klasických finských saun:

  • Klasická finská (suchá) sauna funguje na principu nepřímého působení tepla, kdy horká kamna ohřívají vzduch, který následně ohřívá pokožku. Teplota v této sauně se pohybuje v rozmezí 90 – 110°C, pobyt v ní by měl být dlouhý maximálně 10 – 15 minut a pro dosažení žádoucího účinku saunování by se saunovací cyklus měl po 15 minutách 2 – 3krát opakovat. Infrasauna se od klasické finské sauny podstatně liší a nabízí řadu výhod. Používá infračervené záření pro přímé prohřívání lidských tkání, a to až do hloubky až 4 cm. Okolní teplota v infrasauně se pohybuje v rozpětí 30 – 60°C a je tedy šetrnější a příjemnější pro lidský organismus než o mnoho vyšší okolní teplota v klasické sauně. Doporučený saunovací cyklus trvá 20 -30 minut a neopakuje se.
  • Infrasaunu smějí používat i alergici, astmatici, kardiaci a osoby s problémy s krevním tlakem, tedy všichni ti, kteří by ze zdravotních důvodů neměli používat klasickou saunu. Vzhledem k nízké okolní teplotě je infrasauna vhodná i pro děti, například pro léčení infekce horních cest dýchacích.
  • Potivost v infrasauně je dvakrát vyšší než v klasické sauně. V infrasauně vyloučíme z těla třikrát více toxických látek (15%) než finská sauna (5%). Zatímco v klasické finské sauně je pot tvořen vodou z 95 až 97 %, v infrasauně je to pouze 80 – 85 % a zbytek tvoří tukové buňky, cholesterol, škodliviny rozpustné v tucích a látky jako jsou čpavek a sodík.
  • Infrasauna poskytuje i možnost pouhého prohřátí svalů, aniž by došlo k pocení. Stačí k tomu infrasaunu v průběhu používání odvětrávat. Vaše svaly se budou neustále prohřívat, zatímco teplota okolního vzduchu zůstane normální. Infrasaunu tak můžete používat i pro pouhé prohřátí organismu a uvolnění bez nutnosti svlékat oblečení.
  • Infrasauny jsou mnohem menší než klasické finské sauny, jejich instalace není tak náročná a provoz o dost levnější. Mohou stát v koupelně, v předsíni nebo hale. Finská sauna má vyšší nároky na prostor, potřebuje odvětrávání a technologickou přípravu.
  • Oproti klasickým finským saunám šetří infrasauny i váš čas – nahřívají se pouze cca 10 – 15 minut, zatímco klasickou finskou saunu je třeba předehřívat i déle než jednu hodinu.
  • Provoz infrasauny je ve srovnání s klasickou saunou výrazně úspornější. Hlavním důvodem je nižší provozní teplota a skutečnost, že infračervené záření proniká hluboko do tkáně a proto není třeba saunovací proceduru opakovat v několika cyklech za sebou, jako je tomu u klasické finské sauny. Oproti klasické finské sauně vyjde provoz infrasauny až desetkrát levněji. Spotřeba elektrické energie na jeden saunovací cyklus v trvání 30 minut při teplotě 55°C činí v infrasauně pro dvě osoby pouze cca 1 kW (tzn. náklady ve výši cca 5 Kč).
  • Rovněž pořizovací cena infrasauny je značně nižší. Nejjednodušší plně funkční infrasaunu pro jednu osobu pořídíte za přibližně 15 tisíc korun, pro dvě osoby za cca 30 tisíc korun.
  • Na rozdíl od klasické finské sauny je možné v infrasauně používat moderní audio a videotechniku, včetně přehrávačů DVD, flash disků či televizorů.

 

Tip na závěr: Infrasauny jsou šetřnější na spotřebu, ušetříte energie nejen při jejím používání, ale i při samotním nákupu sauny. Na stránce Kuponka.cz najdete například slevové kupony do Marimexu i dalších obchodů, kde lze infrasauny se slevou zakoupit.