Infrasauny co jsou a proč ji budete chtít

Infrasauny – nová generage saun s příznivými účinky na naše tělo a duševní zdraví

Oblíbeným hitem saunování posledních let jsou infrasauny, které představují novou generaci saun fungující na odlišném principu než ostatní typy saun, jako jsou klasické finské sauny, parní sauny či biosauny. Infrasauny nabízejí nový způsob zdravějšího a efektivnějšího saunování, které nezatěžuje lidský organismus, působí blahodárně na naše tělesné a duševní zdraví, šetří náš čas a peníze. Infračervený tepelný systém bývá dokonce označován jako domácí lékař.

Princip infrasauny

K ohřívání lidského těla využívá infrasauna dlouhovlnné infračervené záření s velmi nízkou frekvencí produkované infračervenými zářiči v sauně. Na rozdíl od ultrafialového záření, které může způsobit spálení kůže při opalování, je infračervené záření neškodné.

Zdrojem záření jsou speciální keramické nebo karbonové zářiče o napětí 230V/50Hz, které zahřívají lidské tělo, aniž by docházelo k podstatnějšímu ohřívání okolního vzduchu. Karbonová topidla ve tvaru tenkých plátů, která jsou použita např. v infrasaunách MARIMEX, mají oproti keramickým zářičům výhodu v rychlosti výhřevu kabiny až o padesát procent a prohřívají lidské tělo rovnoměrně.

Tělová tkáň se při kontaktu s infračerveným zářením zahřívá do hloubky více než čtyř centimetrů. K intenzivnímu pocení dochází již při teplotě kolem 50°C, takže lidský organismus není nijak zatěžován. Do lidského těla se vyzařované teplo vstřebá z osmdesáti až devadesáti procent, do prostoru kabiny infrasanuny se tudíž dostane pouze deset až dvacet procent tepla.

Charakteristika a vybavené infrasauny

Infrasauny jsou vyráběny z kovu nebo kvalitního přírodního dřeva (např. infrasauny MARIMEX jsou vyrobeny z vyzrálého dřeva kanadské jedle – hemlocku) jako čtvercové, obdélníkové nebo rohové kabiny pro jednu, dvě, tři, čtyři osoby i více osob (rodinné sauny). Komfort saunování zvyšuje zabudované podlahové topidlo. Prosklená přední čela kabiny zajišťují dokonalý výhled a světlost. Vzhledem ke svým malým rozměrům mohou být infrasauny umístěny kdekoli v interiéru domu nebo prostornějšího bytu, kde je k dispozici přívod elektřiny 230V do klasické zásuvky – tj. v koupelně, předsíni či hale. Např. infrasauna MARIMEX pro 1 osobu má rozměry (šířka x hloubka x výška) 90x90x190cm, pro 2 osoby zpravidla 120x120x190 cm i méně. Jejich montáž je rychlá a jednoduchá a lze ji zvládnout svépomocí.

Provoz infrasauny je při dodržování pravidel pro jejich obsluhu bezpečný (technologie infrasaun je používána např. i v dětských inkubátorech).

Pořizovací cena infrasauny je velmi příznivá. Nejjednodušší plně funkční infrasaunu pro jednu osobu pořídíte za přibližně 16 – 20 tisíc korun, pro dvě osoby za cca 19 – 25 tisíc korun.

Infrasauny vynikají nízkou spotřebou elektrické energie. Spotřebovávají pouze tolik elektrické energie jako varná konvice nebo žehlička.

Infrasauny jsou ovládány pomocí ovládacích panelů s LCD displejem a kromě infračervených topidel bývají vybaveny dřevěnou lavicí, vnitřním LED osvětlením, střešní ventilací, teplotním senzorem, poličkou na nápoje audio systémem  – AUX, FM, USB, MP3 a rovněž ionizérem.